Summit DW2433SS2 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Summit |
| SKU: | DW2433SS2 |
| Specifications | |
| Noise Level: | 49 dBA |
| Condensate Dry: | No |
| Status Light: | No |
| Steam Wash: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | No |
| Touch Sensitive Controls: | Yes |
| Soil Sensor: | No |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Water Softener: | No |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| NSF Certified: | No |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Delay Wash: | Yes |
| Number of Options: | 5 |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Warranty Terms: | 1 Year Parts and Labor |
| Number of Racks: | 2 |
| Quick Wash: | Yes |
| Delicate Cycle: | No |
| Silverware Basket: | Yes |
| Interior Height: | 24.5" |
| Interior Depth: | 20" |
| Interior Width: | 21" |
| Exterior Width: | 24" |
| Rack Material: | Nylon |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Cutlery Tray: | No |
| Child Lock: | No |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 5 |
| Volts: | 115 Volts |
| Depth: | 22.25" |
| Height: | 33.5" |
| Width: | 23.5" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 12 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Stainless Steel |