Summit DW2435SSADA Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Summit |
| SKU: | DW2435SSADA |
| Specifications | |
| Noise Level: | 49 dBA |
| Height: | 32.25" |
| Condensate Dry: | No |
| Steam Wash: | No |
| Color Class: | Stainless Steel |
| NSF Certified: | No |
| Delay Wash: | Yes |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Warranty Terms: | 1 Year Parts and Labor |
| Number of Racks: | 2 |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Quick Wash: | Yes |
| Delicate Cycle: | No |
| Exterior Width: | 24" |
| Rack Material: | Nylon |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Tall Tub: | No |
| Cutlery Tray: | No |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | Yes |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Volts: | 115 Volts |
| Depth: | 22.5" |
| Width: | 23.5" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 12 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Stainless Steel |