| Basic Info |
| Brand: | Summit |
| SKU: | SUMMITDW18 |
| Specifications |
| Warranty Terms: | 1 Year Parts and Labor |
| Width: | 17.63" |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Amps: | 15 Amps |
| Volts: | 115 Volts |
| Delay Wash: | Yes |
| Delicate Cycle: | Yes |
| Color: | Panel Ready |
| Energy Star: | Yes |
| Quick Wash: | Yes |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Rack Material: | Nylon |
| Number of Racks: | 2 |
| Noise Level: | 52 dBA |
| Height: | 34.25" |
| Depth: | 21.63" |
| Exterior Width: | 18" |
| Accepts Panels: | Yes |
| Capacity: | 8 Place Settings |
| Cycles: | 4 |
| Control Style: | Fully Integrated |
| Color Class: | Panel Ready |
Summit DW2432ADASummit DW18SS2
© 2026 ItemTips