| Basic Info |
| Brand: | Thermador |
| SKU: | DWHD771WFP |
| Specifications |
| Heated Dry: | Yes |
| Delicate Cycle: | Yes |
| Cycle Time: | 129 Minutes |
| Tall Tub: | Yes |
| Rack Material: | Nylon |
| Smart Appliance: | Yes |
| Touch Sensitive Controls: | Yes |
| Exterior Options: | Stainless Steel Door with Professional Handle |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Noise Level: | 44 dBA |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| NSF Certified: | No |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Delay Wash: | Yes |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Wi-Fi: | Yes |
| Number of Racks: | 2 |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Quick Wash: | Yes |
| Exterior Width: | 24" |
| Cutout Height: | 33.875" |
| Cutout Depth: | 24" |
| Cutout Width: | 23.625" |
| Wattage: | 1440 Watts |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 7 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 23.75" |
| Height: | 33.875" |
| Width: | 23.5625" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 8 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Stainless Steel |