Thermador DWHD870WFM Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Thermador |
| SKU: | DWHD870WFM |
| Specifications | |
| Handle Style: | Masterpiece |
| Smart Appliance: | Yes |
| Status Light: | Yes |
| Steam Wash: | No |
| Door Options: | Stainless Steel Door with Masterpiece Handle |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Noise Level: | 44 dBA |
| Water Softener: | Yes |
| Cycle Time: | 135 Minutes |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| NSF Certified: | No |
| Heated Dry: | Yes |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Delay Wash: | Yes |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Wi-Fi: | Yes |
| Number of Racks: | 3 |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Quick Wash: | Yes |
| Delicate Cycle: | Yes |
| series: | Star Sapphire |
| Exterior Width: | 24" |
| Rack Material: | Nylon |
| Cutout Height: | 33.875" |
| Cutout Depth: | 24" |
| Cutout Width: | 23.625" |
| Wattage: | 1440 Watts |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Child Lock: | No |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 8 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 23.75" |
| Height: | 33.875" |
| Width: | 23.5625" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 16 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Stainless Steel |