Whirlpool UDT555SAFP Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Whirlpool |
| SKU: | UDT555SAFP |
| Specifications | |
| Custom Panel Height: | 26.78" |
| Custom Panel Width: | 23.39" |
| Status Light: | No |
| Fan Dry: | No |
| Steam Wash: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | No |
| Touch Sensitive Controls: | No |
| Soil Sensor: | No |
| Color Class: | Panel Ready |
| Noise Level: | 49 dBA |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| Heated Dry: | Yes |
| Adjustable Racks: | No |
| Air Dry: | No |
| Delay Wash: | Yes |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Warranty Terms: | 1 Year Parts and Labor |
| Number of Racks: | 2 |
| Frequency: | 60 Hz |
| Filter: | Manual |
| Quick Wash: | Yes |
| Delicate Cycle: | No |
| Exterior Width: | 24" |
| Rack Material: | Nylon |
| Cutout Height: | 32.75" |
| Cutout Depth: | 24" |
| Cutout Width: | 24" |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | No |
| Child Lock: | Yes |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | Yes |
| Accepts Panels: | Yes |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 5 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 24" |
| Height: | 32.5" |
| Width: | 23.625" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 12 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Panel Ready |