| Basic Info |
| Brand: | Whirlpool |
| SKU: | WDF110PABT |
| Specifications |
| Depth With Door Open 90 Degree: | 49.75" |
| Color Class: | Bisque |
| Stainless Interior: | No |
| Noise Level: | 63 dBA |
| Star-K Certified: | No |
| Quick Wash: | No |
| Exterior Width: | 24" |
| Quick Wash Setting: | No |
| NSF Certified Rinse: | No |
| High Temperature Wash: | Yes |
| Hard Food Disposer: | No |
| Dry Type: | Vented |
| Delay Start: | No |
| Number of Spray Arms: | 2 |
| Rack Material: | Vinyl |
| Adjustable Upper Rack: | No |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Heavy Duty Wash: | No |
| Sensor Clean: | No |
| China/Crystal Setting: | No |
| Stainless Steel Interior: | No |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Control Style: | Full Console |
| Electronic Display: | No |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 3 |
| Volts: | 120 Volts |
| Control Type: | TouchPad |
| Depth: | 25.25" |
| Height: | 34.5" |
| Width: | 23.875" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 12 Place Settings |
| Energy Star: | No |
| Color: | Biscuit |