| Basic Info |
| Brand: | Whirlpool |
| SKU: | WDF320PADT |
| Specifications |
| Video Demo: | https://www.youtube.com/embed/YaxMagZlf4A |
| Status Light: | Yes |
| Fan Dry: | No |
| Steam Wash: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | No |
| Touch Sensitive Controls: | No |
| Silverware Basket Type: | Full Length Non Splitable |
| Minimum Height: | 33.5" |
| Upper Rack Extras: | 1-5" Cup Shelf |
| Option Selections: | 4 Hour Delay; Hi Temp Wash; Heated Dry; Control Lock |
| Cycle Selections: | 1-Hour Wash; Heavy; Normal |
| Upper Adjustable Rack: | No |
| Soil Sensor: | No |
| Color Class: | Bisque |
| Stainless Interior: | No |
| Noise Level: | 55 dBA |
| Rinse Only Cycle: | No |
| Maximum Height: | 34.5" |
| NSF Certified: | No |
| Heated Dry: | Yes |
| Adjustable Racks: | No |
| Air Dry: | Yes |
| Delay Wash: | Yes |
| Variable Spray Pressure: | No |
| Star-K Certified: | No |
| Tub Material: | Plastic |
| Number of Racks: | 2 |
| Filter: | Manual |
| Quick Wash: | Yes |
| Delicate Cycle: | No |
| Water Filtration System: | Removable Filter |
| Exterior Width: | 24" |
| Quick Wash Setting: | Yes |
| High Temperature Wash: | Yes |
| Hard Food Disposer: | No |
| Delay Start: | Yes |
| Number of Spray Arms: | 2 |
| Rack Material: | Vinyl |
| Fold-Down Tines: | No |
| Adjustable Upper Rack: | No |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Heavy Duty Wash: | Yes |
| Sensor Clean: | Yes |
| China/Crystal Setting: | No |
| Water Filtration: | Yes |
| Stainless Steel Interior: | No |
| Tall Tub: | No |
| Cutlery Tray: | No |
| Child Lock: | No |
| Control Style: | Full Console |
| Electronic Display: | No |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 3 |
| Number of Wash Cycles: | 3 |
| Volts: | 120 Volts |
| Control Type: | Electronic |
| Depth: | 24.5" |
| Height: | 34.5" |
| Width: | 23.875" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 13 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Biscuit |