| Basic Info |
| Brand: | Whirlpool |
| SKU: | WDF518SAFB |
| Specifications |
| Cutout Width: | 17.875" Min |
| Cutout Height: | 34" Min |
| Cutout Depth: | 24" Min |
| Adjustable Racks: | No |
| Child Lock: | No |
| Soil Sensor: | No |
| Status Light: | No |
| Heated Dry: | No |
| Air Dry: | No |
| Fan Dry: | No |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| Delicate Cycle: | No |
| Variable Spray Pressure: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | No |
| Touch Sensitive Controls: | Yes |
| Filter: | Manual |
| NSF Certified: | No |
| Steam Wash: | No |
| Quick Wash: | Yes |
| Hard Food Disposer: | No |
| Star K Certified: | Yes |
| Color Class: | Black |
| Noise Level: | 57 |
| Maximum Height: | 35" |
| Depth with Door at 90 Degrees: | 44.5" |
| Delay Wash: | Yes |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Warranty Terms: | Limited 1 Year Parts and Labor |
| Number of Racks: | 2 |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Exterior Width: | 18" |
| Rack Material: | Nylon |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Control Style: | Full Console |
| ADA Compliant: | Yes |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 5 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 22" |
| Height: | 32.5" |
| Width: | 17.5" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 8 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Black |