| Basic Info |
| Brand: | Whirlpool |
| SKU: | WDF540PADM |
| Specifications |
| 1-Hour Wash Cycle: | Yes |
| Condensate Dry: | No |
| Water Usage Per Cycle: | 3.3 |
| Status Light: | Yes |
| Fan Dry: | No |
| Steam Wash: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | No |
| Touch Sensitive Controls: | Yes |
| Soil Sensor: | Yes |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Stainless Interior: | No |
| Noise Level: | 53 dBA |
| Water Softener: | No |
| Cycle Time: | 60 Minutes |
| Rinse Only Cycle: | No |
| Depth with Door at 90 Degrees: | 49.5" |
| NSF Certified: | No |
| Heated Dry: | Yes |
| Adjustable Racks: | No |
| Air Dry: | No |
| Delay Wash: | Yes |
| Variable Spray Pressure: | No |
| Tub Material: | Plastic |
| Warranty Terms: | Limited 1 Year Parts and Labor |
| Number of Racks: | 2 |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Filter: | Manual |
| Quick Wash: | Yes |
| Delicate Cycle: | No |
| Triple Filtration System: | Yes |
| Exterior Width: | 24" |
| Water Heater: | Yes |
| Quick Wash Setting: | Yes |
| High Temperature Wash: | Yes |
| Hard Food Disposer: | No |
| Delay Start: | Yes |
| Number of Spray Arms: | 2 |
| Rack Material: | Nylon |
| Cutout Height: | 34" |
| Cutout Depth: | 24" |
| Cutout Width: | 24" |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Heavy Duty Wash: | Yes |
| Sensor Clean: | Yes |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Child Lock: | Yes |
| Control Style: | Full Console |
| Electronic Display: | No |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 5 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 24.5" |
| Height: | 33.5" |
| Width: | 23.875" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 15 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Monochromatic Stainless Steel |