| Basic Info |
| Brand: | Whirlpool |
| SKU: | WDF550SAAB |
| Specifications |
| Depth With Door Open 90 Degree: | 44.5" |
| Color Class: | Black |
| Stainless Interior: | Yes |
| Noise Level: | 54 dBA |
| Star-K Certified: | No |
| Quick Wash: | No |
| Exterior Width: | 24" |
| Quick Wash Setting: | No |
| NSF Certified Rinse: | No |
| High Temperature Wash: | Yes |
| Hard Food Disposer: | No |
| Dry Type: | Both |
| Delay Start: | Yes |
| Rack Material: | Nylon |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Heavy Duty Wash: | Yes |
| Sensor Clean: | Yes |
| China/Crystal Setting: | Yes |
| Rinse Aid Dispenser: | Yes |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Child Lock: | Yes |
| Control Style: | Full Console |
| Electronic Display: | Yes |
| ADA Compliant: | Yes |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 5 |
| Volts: | 120 Volts |
| Control Type: | Digital |
| Depth: | 24" |
| Height: | 34.5" |
| Width: | 23.5625" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 12 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Black |