Whirlpool WDF550SAFW Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Whirlpool |
| SKU: | WDF550SAFW |
| Specifications | |
| Status Light: | Yes |
| Star K Compliant: | Kosher Consumer Friendly |
| Minimum Height: | 32.5" |
| Upper Rack Extras: | 4-Plastic Cup Shelves |
| Option Selections: | 2-4-6 Hour Delay Heated Dry Hi Temp Wash |
| Cycle Selections: | Heavy Normal Pots & Pans Quick Wash Rinse Only |
| Upper Adjustable Rack: | No |
| CEE Tier: | Tier I |
| Depth With Door Open 90 Degree: | 44.5" |
| Color Class: | White |
| Noise Level: | 54 dBA |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| Maximum Height: | 34.5" |
| NSF Certified: | No |
| Heated Dry: | Yes |
| Delay Wash: | Yes |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Warranty Terms: | Limited 1 Year Parts and Labor |
| Number of Racks: | 2 |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Filter: | Manual |
| Quick Wash: | Yes |
| Water Filtration System: | Removable Filter |
| Exterior Width: | 24" |
| Hard Food Disposer: | No |
| Rack Material: | Nylon |
| Cutout Height: | 35" |
| Cutout Width: | 24" |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Lock: | Yes |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Control Style: | Full Console |
| ADA Compliant: | Yes |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 20 Amps |
| Cycles: | 5 |
| Number of Wash Cycles: | 5 |
| Volts: | 120 Volts |
| Control Type: | Electronic |
| Depth: | 24" |
| Height: | 32.5" |
| Width: | 24" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 12 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | White |