| Basic Info |
| Brand: | Whirlpool |
| SKU: | WDF760SADM |
| Specifications |
| Video Demo: | https://www.youtube.com/embed/fEqwZs-Karw |
| Energy Use: | 260 kWh per Year |
| Noise Level: | 51 dBA |
| Maximum Height: | 34.5" |
| Depth with Door at 90 Degrees: | 49.5" |
| Heated Dry: | Yes |
| Delay Wash: | Yes |
| Control Lock: | Yes |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Number of Racks: | 2 |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Water Filtration System: | Removable Filter |
| Exterior Width: | 24" |
| High Temperature Wash: | Yes |
| Rack Material: | Nylon |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Control Style: | Full Console |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 5 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 24.5" |
| Height: | 33.5" |
| Width: | 23.875" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 15 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Monochromatic Stainless Steel |