| Basic Info |
| Brand: | Whirlpool |
| SKU: | WDT920SADE |
| Specifications |
| Amps: | 15 Amps |
| Volts: | 120 Volts |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Child Lock: | No |
| Soil Sensor: | Yes |
| Status Light: | No |
| Heated Dry: | Yes |
| Air Dry: | No |
| Fan Dry: | No |
| Rinse Only Cycle: | No |
| Delicate Cycle: | No |
| Variable Spray Pressure: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | No |
| Touch Sensitive Controls: | No |
| Cycle Time: | 60 Minutes. |
| NSF Certified: | No |
| Steam Wash: | No |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Lower Rack Extras: | Sliding Tines |
| Silverware Basket Type: | AnyWare Basket |
| Minimum Height: | 33.5" |
| Upper Rack Extras: | 2-11" Cup Shelves; 2-No Flip Clips |
| Option Selections: | 1-24 Hour Delay; Heated Dry; Hi Temp Wash; Sani Rinse; Control Lock |
| Cycle Selections: | Sensor Wash; Heavy; Normal; 1-Hour Wash; Soak & Clean |
| Upper Adjustable Rack: | 2 Position or Removable |
| Depth With Door Open 90 Degree: | 49.5" |
| Color Class: | Black |
| Noise Level: | 46 dBA |
| Maximum Height: | 34.5" |
| Delay Wash: | Yes |
| Number of Racks: | 2 |
| Quick Wash: | Yes |
| Water Filtration System: | Removable Filter |
| series: | Gold |
| Exterior Width: | 24" |
| Hard Food Disposer: | Yes |
| Rack Material: | Nylon |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | No |
| Cutlery Tray: | No |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Cycles: | 5 |
| Depth: | 24.5" |
| Height: | 34.5" |
| Width: | 23.875" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 16 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Black Ice |