| Basic Info |
| Brand: | Whirlpool |
| SKU: | WDT995SAFM |
| Specifications |
| CEE Tier: | Tier 1 |
| Silverware Basket: | Yes |
| Hi Temperature Wash: | Yes |
| Control Lock: | Yes |
| Water Filtration System: | Removable Filter |
| Control Type: | Fully Integrated |
| Sabbath Mode: | Yes |
| Depth with Door at 90 Degrees: | 49.5" |
| Minimum Height: | 33.5" |
| Warranty Terms: | Limited 1 Year Parts and Labor |
| Width: | 23.875" |
| Cutout Width: | 24" |
| Cutout Height: | 34" |
| Cutout Depth: | 24" |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Amps: | 15 Amps |
| Volts: | 120 Volts |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Delay Wash: | Yes |
| Soil Sensor: | No |
| Status Light: | No |
| Heated Dry: | Yes |
| Air Dry: | No |
| Fan Dry: | No |
| Condensate Dry: | No |
| Rinse Only Cycle: | No |
| Delicate Cycle: | No |
| Variable Spray Pressure: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | No |
| Touch Sensitive Controls: | Yes |
| ADA Compliant: | No |
| Steam Wash: | No |
| Hard Food Disposer: | No |
| Cutlery Tray: | No |
| Tall Tub: | No |
| Rack Material: | Nylon |
| Number of Racks: | 2 |
| Noise Level: | 47 dBA |
| Height: | 34.5" |
| Depth: | 24.5" |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Exterior Width: | 24" |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Control Style: | Fully Integrated |
| Accepts Panels: | No |
| Cycles: | 6 |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 16 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Monochromatic Stainless Steel |