Whynter CDW6831WES Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Whynter |
| SKU: | CDW6831WES |
| Specifications | |
| Warranty Terms: | 1 Year Limited Parts and Labor |
| Width: | 21.75" |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Amps: | 15 Amps |
| Volts: | 120 Volts |
| Tall Tub: | No |
| Adjustable Racks: | No |
| Delay Wash: | Yes |
| Child Lock: | Yes |
| Soil Sensor: | No |
| Status Light: | No |
| Rinse Only Cycle: | No |
| Delicate Cycle: | Yes |
| Variable Spray Pressure: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | Yes |
| Touch Sensitive Controls: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Color: | White |
| Filter: | Manual |
| Control Style: | Full Console |
| NSF Certified: | No |
| ADA Compliant: | No |
| Energy Star: | Yes |
| Steam Wash: | No |
| Quick Wash: | Yes |
| Hard Food Disposer: | No |
| Cutlery Tray: | No |
| Number of Racks: | 1 |
| Height: | 17.25" |
| Depth: | 19.75" |
| Exterior Width: | 22" |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Capacity: | 6 Place Settings |
| Cycles: | 6 |
| Type: | Countertop |
| Color Class: | White |