Apple M8760LLA Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Apple |
| SKU: | M8760LLA |
| Processor | |
| Processor Class: | PowerPC G4 |
| Processor Speed: | 867 MHz |
| Cache Size: | 256 kB |
| Bus Speed: | 167 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 256 MB |
| Maximum Memory: | 1 GB |
| Memory Technology: | DDR SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | Track Pad |
| Interface Connection: | Firewire Yes DVI Yes S-Video Yes Ethernet RJ-45 Yes |
| Slots: | PC Card Type II |
| Display | |
| Display Size: | 12.1" |
| Display Type: | Active Matrix LCD (TFT) |
| Max Resolution: | 1024 x 768 |
| Installed Video Memory: | 32 MB |
| Video Chipset: | nVIDIA GeForce4 420 Go |
| Storage | |
| Included Drives: | CD-RW/DVD-ROM |
| Hard Drive Capacity: | 40 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11b/g Gigabit Ethernet Bluetooth 1.1 |
| Battery Life: | 5 Hour |
| Software | |
| Operating System: | Mac OS X 10.2 Jaguar |
| Dimensions | |
| Height: | 1.18" |
| Width: | 10.90" |
| Depth: | 8.60" |
| Weight: | 4.60 lb |
| Additional Specifications | |
| CD-ROM Read Speed: | 24 X (CD CD-R) |
| CD Rewrite Speed: | 10 X (CD CD-R) |
| CD Write Speed: | 24 X (CD CD-R) |
| DVD-ROM Read Speed: | 8 X (CD CD-R) |
| Audio Codec: | Digital Audio (16-bit) |
| Video Integration: | Motherboard |
| Dimensions: | 1.18" Height x 10.90" Width x 8.60" Depth |
| Video Memory: | 32 MB |
| Bus Speed: | 167 MHz |