Apple M8858LLA Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Apple |
| SKU: | M8858LLA |
| Processor | |
| Cache Size: | 1 MB |
| Processor Speed: | 867 MHz |
| Memory | |
| Maximum Memory: | 1 GB |
| Memory Technology: | SDRAM |
| Installed Memory: | 256 MB |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | Track Pad |
| Interface Connection: | 1 x 4-pin Type A USB 1 x IEEE 1394a - FireWire 1 x IEEE 1394b - FireWire 1 x RJ-45 IEEE 802.3 - Network 1 x 4-pin mini-DIN S-Video Out 1 x DVI 1 x Mini-phone Audio In 1 x Mini-phone Headphone |
| Slots: | PC Card Type II |
| Display | |
| Aspect Ratio: | 4:3 |
| Display Type: | Active Matrix LCD (TFT) |
| Max Resolution: | 1280 x 854 |
| Installed Video Memory: | 32 MB |
| Video Chipset: | ATI MOBILITY RADEON 9000 |
| Display Size: | 15.2 in |
| Storage | |
| Included Drives: | CD-RW/DVD-ROM |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Hard Drive Capacity: | 40 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet IEEE 802.3ab |
| Included Devices: | AC Adapter Microphone Speakers |
| Battery Life: | 5 Hour |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1" Height x 13.40" Width x 9.50" Depth |
| Weight: | 5.40 lbs |
| Height: | 1 in |
| Width: | 13.4 in |
| Depth: | 9.5 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 167 MHz |
| Dimensions: | 1" Height x 13.40" Width x 9.50" Depth |
| Video Memory: | 32 MB |