Apple M9846LLA Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Apple |
| SKU: | M9846LLA |
| Processor | |
| Processor Class: | PowerPC G4 |
| Processor Speed: | 1.33 GHz |
| Cache Size: | 512 kB |
| Bus Speed: | 133 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 512 MB |
| Maximum Memory: | 1.50 GB |
| Memory Technology: | DDR SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | Track Pad |
| Interface Connection: | 1 x IEEE 1394a - FireWire 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x VGA 1 x 4-pin mini-DIN S-Video Out 1 x RJ-11 Modem 1 x RJ-45 Network 1 x Headphone |
| Display | |
| Display Size: | 12.10 in |
| Aspect Ratio: | 4:3 (Standard) |
| Display Type: | Active Matrix LCD (TFT) |
| Max Resolution: | 1024 x 768 |
| Installed Video Memory: | 32 MB |
| Video Chipset: | ATi Mobility Radeon 9550 |
| Storage | |
| Included Drives: | CD-RW/DVD-ROM |
| Hard Drive Capacity: | 40 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | Fast Ethernet Wi-Fi Bluetooth IEEE 802.3u IEEE 802.11b/g Bluetooth 2.0 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes |
| Battery Life: | 6 hour(s) |
| Green Compliance: | Yes |
| Software | |
| Operating System: | Mac OS X 10.4 Tiger |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.35" Height x 11.20" Width x 9.06" Depth |
| Weight: | 4.90 lbs |
| Height: | 1.4 in |
| Width: | 11.2 in |
| Depth: | 9.1 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 133 MHz |
| CD-ROM Read Speed: | 24 X (CD CD-R) |
| CD Rewrite Speed: | 16 X (CD CD-R) |
| CD Write Speed: | 24 X (CD CD-R) |
| Drive Controllers: | IDE (ATA/EIDE/ATAPI) |
| DVD-ROM Read Speed: | 8 X (DVD DVD-R) |
| Video Bus: | AGP 4X |
| Video Integration: | Card |
| Dimensions: | 1.35" Height x 11.20" Width x 9.06" Depth |
| Video Memory: | 32 MB |