Apple MA466LLA Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Apple |
| SKU: | MA466LLA |
| Processor | |
| Cache Size: | 2 MB |
| Processor Speed: | 2.16 GHz |
| Memory | |
| Maximum Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR2 |
| Installed Memory: | 1 GB |
| System | |
| Input Devices: | Keyboard Touchpad |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Audio - S/PDIF (1/8" Mini) Bluetooth Ethernet - RJ45 Twisted-Pair (XBaseT) IEEE 1394 - 4 pin Unpowered Infrared - iRDA Wireless (iRDA-SIR) USB - Universal Serial Bus 2.0 Video - DVI |
| Slots: | Express Card 34 |
| Display | |
| Aspect Ratio: | 16:10 |
| Display Type: | Active Matrix LCD (TFT) |
| Max Resolution: | 1440 x 900 |
| Installed Video Memory: | 256 MB |
| Video Chipset: | ATI MOBILITY RADEON X1600 |
| Display Size: | 15.4 in |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW Dual Layer Combination Drive |
| Hard Drive Capacity: | 100 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | Ethernet (10/100/1000 Mbps) Wireless Ethernet - 11 Mbps IEEE802.11b Wireless Ethernet - 54 Mbps IEEE802.11g |
| Included Devices: | Built-In Webcam Remote Control |
| Green Compliance: | Yes |
| Dimensions | |
| Weight: | 5.6 lbs |
| Height: | 1 in |
| Width: | 14.1 in |
| Depth: | 9.6 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 667 MHz |
| CD-ROM Read Speed: | 24 X (CD CD-R) |
| CD Rewrite Speed: | 10 X (CD CD-R) |
| CD Write Speed: | 24 X (CD CD-R) |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| DVD-ROM Read Speed: | 8 X (DVD DVD-R) |
| Video Bus: | PCI Express x16 |
| Video Integration: | Card |
| DVD Write Speed: | 4 X (DVD DVD-R) |
| DVD Rewrite Speed: | 4 X (DVD DVD-R) |