Apple MA700LLA Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Apple |
| SKU: | MA700LLA |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 2 GHz |
| Cache Size: | 4 MB |
| Bus Speed: | 667 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Maximum Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | Track Pad |
| Interface Connection: | 1 x IEEE 1394a - FireWire 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x mini-DVI 1 x Mini-phone S/PDIF/Headphone 1 x Mini-phone S/PDIF/Audio In 1 x DC Power Input 1 x RJ-45 Network |
| Display | |
| Display Size: | 13.30 in |
| Aspect Ratio: | 16:10 |
| Display Type: | Active Matrix LCD (TFT) |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 950 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 80 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi Bluetooth IEEE 802.3ab IEEE 802.11b/g Bluetooth 2.0 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Green Compliance: | Yes |
| Software | |
| Operating System: | Mac OS X 10.4 Tiger |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.08" Height x 12.78" Width x 8.92" Depth |
| Weight: | 5.2 lbs |
| Height: | 1.1 in |
| Width: | 12.8 in |
| Depth: | 8.9 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 667 MHz |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Video Bus: | PCI Express x16 |
| Video Integration: | Motherboard |
| Max Shared Video Memory: | 128 MB |
| Intel Model: | T7200 |
| Dimensions: | 1.08" Height x 12.78" Width x 8.92" Depth |
| Video Memory: | 64 MB Shared |