

Apple iPad Wi-Fi is a magical and revolutionary product at an unbelievable price and the best way to experience the web, email, photos, and video.All of the built-in apps on iPad are designed from the ground up to take advantage of the large multi-touch screen and advanced capabilities of iPad. And they work in any orientation. So you can do things with these apps that you can't do on any other device.The high-resolution, 9.7-inch LED-backlit IPS display on iPad is remarkably crisp and vivid. Which makes it perfect for web browsing, watching movies, or viewing photos. With iPad, there is no up or down. It's designed to show off your content in portrait or landscape orientation with every turn. And because it uses a display technology called IPS (in-plane switching), it has a wide viewing angle. So you can hold it almost any way you want and still get a brilliant picture, with excellent color and contrast.The multi-touch screen on iPad is based on the same revolutionary technology on iPhone. But the technology has been completely reengineered for the larger iPad surface, making it extremely precise and responsive. So whether you're zooming in on a map, flicking through your photos, or deleting an email, iPad responds with incredible accuracy. And it does just what you want it to.One of the first things you'll notice about iPad is how thin and light it is. The screen is 9.7 inches measured diagonally. So overall, it's slightly smaller than a magazine. You can use it anywhere. And a slight curve to the back makes it easy to pick up and comfortable to hold.With built-in 802.11n, iPad takes advantage of the fastest Wi-Fi networks. It automatically locates available Wi-Fi networks, which you can join with a few taps. iPad also comes with Bluetooth 2.1 + EDR, letting you connect to devices like wireless headphones or the Apple wireless keyboard.
| Basic Info |
| Brand: | Apple |
| SKU: | MB294LLA |
| Processor |
| Processor Speed: | 1 GHz |
| Processor Class: | Apple A4 |
| System |
| Laptop Type: | Tablet |
| Input Devices: | Touch Screen |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Port Replicator/Docking Station |
| Display |
| Display Size: | 9.7 in |
| Display Type: | LCD Display w/ Glossy Screen & LED Backlight |
| Max Resolution: | 1024 x 768 (XGA) |
| Storage |
| Solid State Drive Capacity: | 64 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Hard Drive Capacity: | Not Included |
| Features |
| Included Network Card: | Wireless Ethernet - IEEE802.11 Draft N Wireless Ethernet - IEEE802.11a Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes |
| Battery Life: | 10 Hour |
| Dimensions |
| Height: | 9.56 in |
| Width: | 7.47 in |
| Depth: | 0.5 in |
| Weight: | 1.5 lbs |
| Software |
| Operating System: | iPad OS |
| Device Type |
| Product Type: | Tablet Computer |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes |
| Performance |
| Processor Class: | Apple A4 |
| Processor Speed: | 1 GHz |
| Display Type: | Active Matrix TFT Color LCD |
| Display Size: | 9.7 in |
| Touch Screen: | Yes |
| Max Resolution: | 1024 x 768 |
| Storage Capacity: | No 64 GB |
| Operating System: | iPad OS |
| Battery Life: | 10 Hour |
| Connectivity |
| Interface Connection: | Bluetooth 2.1 |
| Included Network Card: | Wi-Fi IEEE 802.11n |
| Additional Specifications |
| Hard Drive Capacity: | Not Included |
| Input Devices: | Touch Screen Yes |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Solid State Drive Capacity: | 64 GB |
| Laptop Type: | Tablet Computer |
Apple MB990LLAApple MC497LLA