Apple MB466LLA Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Apple |
| SKU: | MB466LLA |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 2 GHz |
| Cache Size: | 3 MB |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | Track Pad |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 1 x RJ-45 Network 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x 20-pin DisplayPort Digital Audio/Video 1 x Mini-phone S/PDIF/Audio In 1 x Mini-phone S/PDIF/Audio Out |
| Display | |
| Display Size: | 13.30 in |
| Aspect Ratio: | 16:10 |
| Display Type: | LCD Display w/ Glossy Screen |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Installed Video Memory: | 256 MB |
| Video Chipset: | NVIDIA GeForce 9400M |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi Bluetooth IEEE 802.3ab IEEE 802.11n Bluetooth 2.1 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 5 Hour |
| Green Compliance: | Energy Star EPEAT Gold |
| Software | |
| Operating System: | Mac OS X 10.5 Leopard |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 0.95" Height x 12.80" Width x 8.94" Depth |
| Weight: | 4.50 lbs |
| Height: | 0.9 in |
| Width: | 12.8 in |
| Depth: | 8.9 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Video Bus: | PCI Express x16 |
| Video Integration: | Card |
| Dimensions: | 0.95" Height x 12.80" Width x 8.94" Depth |
| Video Memory: | 256 MB Shared |
| Wi-Fi Model: | AirPort Extreme |
| Green Compliance: | Yes |
| Product Line: | MacBook |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Number of Total Memory Slots: | 2 |
| Wi-Fi Manufacturer: | Apple |
| Software Included: | Time Machine Quick Look Spaces Spotlight Dashboard Mail iChat Safari Address Book QuickTime iCal DVD Player Photo Booth Front Row Xcode Developer Tools iLife 08: iTunes i |
| Brand Name: | Apple |
| Dual-Layer Media Support: | Yes |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Battery Energy: | 45 Wh |
| Number of USB 2.0 Ports: | 2 |
| Graphics Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Screen Mode: | WXGA |
| Total Number of USB Ports: | 2 |
| Hard Drive RPM: | 5400 |