Apple MC349LLA Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Apple |
| SKU: | MC349LLA |
| Processor | |
| Processor Speed: | 1 GHz |
| Processor Class: | Apple A4 |
| System | |
| Laptop Type: | Tablet |
| Input Devices: | Touch Screen |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Port Replicator/Docking Station |
| Display | |
| Display Size: | 9.7 in |
| Display Type: | LCD Display w/ Glossy Screen & LED Backlight |
| Max Resolution: | 1024 x 768 (XGA) |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity: | 16 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Hard Drive Capacity: | Not bits |
| Features | |
| Included Network Card: | HSDPA Wireless Ethernet - IEEE802.11 Draft N Wireless Ethernet - IEEE802.11a Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g |
| Battery Life: | 10 hour(s) |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes |
| Dimensions | |
| Height: | 9.56 in |
| Width: | 7.47 in |
| Depth: | 0.5 in |
| Weight: | 1.6 lbs |
| Software | |
| Operating System: | iPad OS |
| Device Type | |
| Product Type: | Tablet |
| Included Devices: | GPS Yes |
| Performance | |
| Processor Class: | Apple A4 |
| Processor Speed: | 1 GHz |
| Display Type: | Active Matrix TFT Color LCD |
| Display Size: | 9.7 in |
| Touch Screen: | Yes |
| Max Resolution: | 1024 x 768 |
| Storage Capacity: | No 16 GB |
| Operating System: | iPad OS |
| Battery Life: | 10 Hour |
| Connectivity | |
| Interface Connection: | Bluetooth Yes |
| Bluetooth Standard: | Bluetooth 2.1 |
| Included Network Card: | EDGE HSDPA UMTS 3G Wi-Fi IEEE 802.11n |
| Additional Specifications | |
| Hard Drive Capacity: | Not Included |
| Input Devices: | Touch Screen Yes |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Solid State Drive Capacity: | 16 GB |
| Laptop Type: | Tablet Computer |