Apple MC406LLA Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Apple |
| SKU: | MC406LLA |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 2.80 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | Track Pad |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 1 x RJ-45 Network 1 x IEEE 1394b - FireWire 1 x Mini DisplayPort Digital Audio/Video 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x Mini-phone Audio In 1 x Mini-phone Audio Out |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card |
| Display | |
| Display Size: | 15.4 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Max Resolution: | 1440 x 900 |
| Video Chipset: | NVIDIA GeForce 9600M GT |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi Bluetooth IEEE 802.3ab IEEE 802.11n Bluetooth 2.1 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 9 Hour |
| Green Compliance: | Energy Star EPEAT Gold |
| Software | |
| Operating System: | Mac OS X 10.6 Snow Leopard |
| Dimensions | |
| Height: | 0.95" |
| Width: | 14.35" |
| Depth: | 9.82" |
| Additional Specifications | |
| Video Memory: | 512 MB |