Apple MD712LLA Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Apple |
| SKU: | MD712LLA |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i5 |
| Processor Speed: | 1.30 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | Track Pad |
| Interface Connection: | 2 x USB 3.0 Audio Line Out Yes Thunderbolt Yes |
| Display | |
| Display Size: | 11.6 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Video Chipset: | Intel HD 5000 |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity: | 256 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11a/b/g/n Bluetooth 4.0 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes Keyboard Backlight Yes |
| Battery Life: | 9 Hour |
| Green Compliance: | EPEAT Gold ENERGY STAR 5.2 |
| Software | |
| Operating System: | OS X 10.8 Mountain Lion |
| Dimensions | |
| Height: | 17.3 mm |
| Width: | 299.7 mm |
| Depth: | 192.0 mm |
| Weight: | 1.08 kg |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B00DCC5UYE |