Apple ME293LLA Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Apple |
| SKU: | ME293LLA |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i7 |
| Processor Speed: | 2 GHz |
| Number of Processor Cores: | Quad-Core |
| Cache Size: | 6 MB |
| Memory | |
| Installed Memory: | 8 GB |
| Maximum Memory: | 16 GB |
| Memory Technology: | DDR3L SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | Track Pad |
| Interface Connection: | 2 x USB 3.0 HDMI Yes Audio Line Out Yes DisplayPort Yes Thunderbolt Yes |
| Slots: | Secure Digital Extended Capacity (SDXC) |
| Display | |
| Display Size: | 15.4 in |
| Aspect Ratio: | 16:10 |
| Display Type: | Retina Display In-plane Switching (IPS) Technology LED Backlight |
| Installed Video Memory: | 128 MB |
| Video Chipset: | Intel Iris Pro Graphics |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity: | 256 GB |
| Number of Solid State Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11a/b/g/n/ac Bluetooth 4.0 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes Keyboard Backlight Yes |
| Battery Life: | 8 Hour |
| Green Compliance: | EPEAT Gold ENERGY STAR 6.0 |
| Software | |
| Operating System: | Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Dimensions | |
| Height: | 0.7 in |
| Width: | 14.1 in |
| Depth: | 9.7 in |
| Weight: | 4.45 lbs |