Apple MF432LLA Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Apple |
| SKU: | MF432LLA |
| Processor | |
| Processor Class: | Apple A5 |
| Number of Processor Cores: | Dual-core (2 Core) |
| System | |
| Laptop Type: | Tablet |
| Input Devices: | Touch Screen Yes |
| Interface Connection: | Audio Line Out Yes |
| Display | |
| Display Size: | 7.9 in |
| Display Type: | In-plane Switching (IPS) Technology LED Backlight |
| Max Resolution: | 1024 x 768 |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11a/b/g/n Bluetooth 4.0 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes |
| Software | |
| Operating System: | iOS 7 |
| Dimensions | |
| Height: | 7.9 in |
| Width: | 5.3 in |
| Depth: | 0.3 in |
| Weight: | 10.88 oz |
| Additional Specifications | |
| Storage Capacity: | 16 GB |
| Product Type: | Tablet |
| Touch Screen: | Yes |
| Pixel Density: | 163 ppi |
| Bluetooth Standard: | Bluetooth 4.0 |
| Input Devices: | Touch Screen Yes |
| Device Type | |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes |
| Performance | |
| Processor Class: | Apple A5 |
| Touch Screen: | Yes |
| Storage Capacity: | 16 GB |
| Pixel Density: | 163 ppi |
| Max Resolution: | 1024 x 768 |
| Number of Processor Cores: | Dual-core (2 Core) |
| Display Type: | In-plane Switching (IPS) Technology LED Backlight |
| Connectivity | |
| Bluetooth Standard: | Bluetooth 4.0 |
| Included Network Card: | IEEE 802.11a/b/g/n Bluetooth 4.0 |