Apple Z0JK0BA Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Apple |
| SKU: | Z0JK0BA |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i5 |
| Processor Speed: | 1.3 GHz |
| Number of Processor Cores: | Dual-Core |
| Cache Size: | 3 MB |
| Bus Speed: | 5 GT/s |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 |
| System | |
| Input Devices: | Touchpad Keyboard |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus 3.0 HDMI Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) |
| Slots: | SDXC Card |
| Display | |
| Display Size: | 11.6 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Display Type: | LCD Display w/ Glossy Screen & LED Backlight |
| Max Resolution: | 1366 x 768 (WXGA) |
| Video Chipset: | Intel HD Graphics 5000 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW |
| Hard Drive Capacity: | 256 GB |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Network Card: | Wireless Ethernet - IEEE802.11n Wireless Ethernet - IEEE802.11g Wireless Ethernet - IEEE802.11a Wireless Ethernet - IEEE802.11b Bluetooth |
| Included Devices: | Keyboard Backlight Built-In Webcam |
| Battery Life: | 9 hour(s) |
| Software | |
| Operating System: | Mac OS X 10.8 Mountain Lion |
| Dimensions | |
| Height: | 0.68 in |
| Width: | 11.8 in |
| Depth: | 7.56 in |
| Weight: | 2.38 lbs |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 5 GT/s |