Archos 501353 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Archos |
| SKU: | 501353 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Atom |
| Processor Speed: | 1.1 GHz |
| Cache Size: | 512 kB |
| Bus Speed: | 400 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Memory Technology: | DDR2 |
| System | |
| Laptop Type: | Tablet |
| Input Devices: | Pen (Stylus) Touch Screen TrackPoint |
| Interface Connection: | Audio - Line Out (1/8" Mini) Bluetooth Port Replicator/Docking Station USB - Universal Serial Bus 2.0 |
| Display | |
| Display Size: | 8.9 in |
| Aspect Ratio: | 16:10 |
| Display Type: | LCD Display w/ Glossy Screen & LED Backlight |
| Max Resolution: | 1024 x 600 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 60 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Dimensions | |
| Height: | 5.28 in |
| Width: | 10.08 in |
| Depth: | 0.67 in |
| Weight: | 1.76 lbs |
| Dimensions: | 0.67" Height x 10.08" Width x 5.43" Depth |
| Features | |
| Included Network Card: | Fast Ethernet Wi-Fi Bluetooth IEEE 802.3u IEEE 802.11b/g Bluetooth 2.0 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 5 Hour |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Starter |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 400 MHz |
| Storage Capacity: | 60 GB No |
| Product Type: | Tablet PC |
| Dimensions: | 0.67" Height x 10.08" Width x 5.43" Depth |
| Touch Screen: | Yes |
| Software Included: | Symphony vTuner Windows Live Skype |
| Screen Mode: | WSVGA |
| Processor Model: | Z510 |
| Solid State Drive Interface: | Not Applicable |
| Front Camera: | Yes |
| Operating System Platform: | Windows |