Asus UL30VTA1 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | UL30VTA1 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 1.30 GHz |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 1 x Mini-phone Headphone 1 x Mini-phone Microphone 1 x 15-pin HD-15 VGA 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x RJ-45 Network 1 x HDMI Digital Audio/Video |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card MultiMediaCard (MMC) Memory Stick Memory Stick PRO |
| Display | |
| Display Size: | 13.30 in |
| Display Type: | Color Shine LED Backlight |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Video Chipset: | nVIDIA Intel GeForce G 210M GMA 4500MHD |
| Storage | |
| Included Drives: | Not Applicable |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Fast Ethernet Wi-Fi Bluetooth IEEE 802.3u IEEE 802.11n Bluetooth 2.1 |
| Included Devices: | Built-In Webcam Yes |
| Number of Cells: | 8-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium x64 |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 0.97" Height x 12.68" Width x 9.17" Depth |
| Height: | 1 in |
| Width: | 12.7 in |
| Depth: | 9.2 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Dimensions: | 0.97" Height x 12.68" Width x 9.17" Depth |
| Video Memory: | 512 MB |