Cables To Go LXR4P02002 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Cables To Go |
| SKU: | LXR4P02002 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Pentium |
| Processor Speed: | 2 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 3 x USB 2.0 HDMI Yes VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line In Yes Audio Line Out Yes |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card |
| Display | |
| Display Size: | 15.6" |
| Display Type: | CineCrystal |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator HD |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-RAM/R/RW |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11b/g/n Gigabit Ethernet |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 3.50 Hour |
| Green Compliance: | Energy Star |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium |
| Dimensions | |
| Height: | 1.30" |
| Width: | 15" |
| Depth: | 10" |
| Weight: | 5.73 lb |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B003ZYYOFU |