CyberPower PC HFX7200 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | CyberPower PC |
| SKU: | HFX7200 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i7 |
| Processor Speed: | 2.4 GHz |
| Number of Processor Cores: | Quad-Core |
| Cache Size: | 6 MB |
| Bus Speed: | 5 GT/s |
| Memory | |
| Installed Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 |
| System | |
| Input Devices: | Keyboard Touchpad |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Ethernet - RJ45 HDMI USB - Universal Serial Bus 2.0 USB - Universal Serial Bus 3.0 VGA |
| Display | |
| Display Size: | 17.3 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Display Type: | LCD Display w/ LED Backlight |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Installed Video Memory: | 3 GB |
| Video Chipset: | NVIDIA GeForce GTX 770M |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW |
| Hard Drive Capacity: | 750 GB |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Network Card: | Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g Wireless Ethernet - IEEE802.11n |
| Included Devices: | Built-In Webcam Keyboard Backlight |
| Software | |
| Operating System: | Windows 8 |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 5 GT/s |