Elo TouchSystems E806980 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Elo TouchSystems |
| SKU: | E806980 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Atom |
| Processor Speed: | 1.60 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Net-tablet PC |
| Input Devices: | Touch Screen Yes |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 |
| Display | |
| Display Size: | 10.1 in |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity: | 32 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11b/g/n Bluetooth 4.0 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes |
| Battery Life: | 7 Hour |
| Green Compliance: | RoHS WEEE REACH |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Embedded |
| Dimensions | |
| Height: | 0.8 in |
| Width: | 11.5 in |
| Depth: | 8.2 in |
| Weight: | 2.50 lbs |