eMachines M2352 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | eMachines |
| SKU: | M2352 |
| Processor | |
| Processor Class: | AMD Athlon Mobile |
| Processor Speed: | 2.2 GHz |
| Cache Size: | 512 kB |
| Bus Speed: | 266 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 512 MB |
| Maximum Memory: | 1.25 GB |
| Memory Technology: | DDR-SDRAM (DDRRAM) |
| System | |
| Input Devices: | Keyboard Touchpad |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Ethernet - RJ45 Twisted-Pair (XBaseT) IEEE 1394 - 4 pin Unpowered Serial - RJ11 Modular (Phone/Telco) USB - Universal Serial Bus 2.0 Video - 15 pin High-Density D-shell (VGA) Video - 4 pin mini-DIN (S-Video) |
| Slots: | Type I CardBus Type II CardBus |
| Display | |
| Display Size: | 15.4 in |
| Aspect Ratio: | 16:10 |
| Display Type: | Active Matrix LCD (TFT) |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Video Chipset: | ATI RADEON IGP 320M |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD/CD-RW Combo Hard Drive |
| Hard Drive Capacity: | 60 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | Ethernet (10/100 Mbps) Wireless Ethernet - 54 Mbps IEEE802.11g |
| Included Devices: | Modem Wireless LAN Antenna |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows XP |
| Dimensions | |
| Weight: | 7.5 lbs |
| Height: | 1.6 in |
| Width: | 14 in |
| Depth: | 10.4 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 266 MHz |
| CD-ROM Read Speed: | 24 X (CD CD-R) |
| CD Rewrite Speed: | 24 X (CD CD-R) |
| CD Write Speed: | 24 X (CD CD-R) |
| Drive Controllers: | IDE (ATA/EIDE/ATAPI) |
| DVD-ROM Read Speed: | 8 X (DVD DVD-R) |
| Audio Codec: | PC2001 Compliant AC'97 Audio Controller |
| Max Shared Video Memory: | 64 MB |
| AMD Model: | 3000+ |