Lenovo 019726U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 019726U |
| Processor | |
| Processor Class: | AMD Athlon Neo X2 |
| Cache Size: | 1 MB |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Processor Speed: | 1.50 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 |
| System | |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Ethernet - RJ45 HDMI USB - Universal Serial Bus 2.0 VGA |
| Slots: | Memory Stick Memory Stick Duo MultiMedia Card (MMC) SD Card xD-Picture Card |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad Trackpoint |
| Display | |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Display Type: | LCD Display w/ Glossy Screen & LED Backlight |
| Display Size: | 13.30 in |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Video Chipset: | ATi Radeon HD3200 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Battery Life: | 3.3 hour(s) |
| Energy Star Compliant: | Yes |
| Green Compliance: | Yes |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi IEEE 802.3ab IEEE 802.11n |
| Included Devices: | Built-In Webcam Yes |
| Number of Cells: | 4-cell |
| Dimensions | |
| Height: | 1 in |
| Width: | 12.7 in |
| Depth: | 9 in |
| Weight: | 3.61 lbs |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium x64 |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1600 MHz |