Lenovo 01976XU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 01976XU |
| Processor | |
| Processor Class: | AMD Athlon Neo X2 |
| Processor Speed: | 1.50 GHz |
| Bus Speed: | 1600 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 3 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad Trackpoint |
| Interface Connection: | 1 x RJ-45 Network 1 x DC Power Input 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x Mini-phone Audio 1 x Mini-phone Headphone 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB |
| Slots: | Memory Stick xD-Picture Card Memory Stick PRO MultiMediaCard (MMC) Secure Digital (SD) Card |
| Display | |
| Display Size: | 13.30 in |
| Display Type: | VibrantView LED Backlight |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Video Chipset: | ATi Mobility Radeon HD3200 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi IEEE 802.3ab IEEE 802.11n |
| Included Devices: | Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 6.50 Hour |
| Green Compliance: | RoHS Energy Star EPEAT Gold |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1" Height x 12.70" Width x 9" Depth |