Lenovo 019929U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 019929U |
| Processor | |
| Processor Class: | AMD Turion II |
| Processor Speed: | 2.30 GHz |
| Bus Speed: | 3600 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook PC |
| Input Devices: | Trackpoint TouchPad |
| Slots: | ExpressCard/34 MultiMediaCard (MMC) Memory Stick Memory Stick PRO Secure Digital High Capacity (SDHC) xD-Picture Card xD-Picture Card Type H Secure Digital (SD) Card |
| Display | |
| Display Size: | 14 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Video Chipset: | ATi Radeon HD 3400 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+R/RW |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 4 Hour |
| Green Compliance: | EPEAT Gold Energy Star RoHS |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional x64 |
| Dimensions | |
| Weight: | 4.96 lbs |
| Height: | 1.5 in |
| Width: | 13.5 in |
| Depth: | 9.2 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 3600 MHz |