Lenovo 063346U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 063346U |
| Processor | |
| Processor Speed: | 2.40 GHz |
| Processor Class: | Intel Core i5 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Input Devices: | TouchPad |
| Slots: | ExpressCard/34 MultiMediaCard (MMC) Memory Stick Memory Stick PRO Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) xD-Picture Card |
| Laptop Type: | Notebook |
| Interface Connection: | 4 x USB 2.0 HDMI Yes VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Modem RJ-11 No eSATA/USB Combo Yes |
| Display | |
| Display Size: | 14 in |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Display Type: | VibrantView |
| Video Chipset: | ATI Mobility Radeon HD 5650 HD Graphics |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Included Drives: | DVDR/RW |
| Features | |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Fingerprint Reader No Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 3.50 Hour |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Included Network Card: | IEEE 802.11n Gigabit Ethernet Bluetooth 2.1 |
| Green Compliance: | Energy Star RoHS EPEAT Gold |
| Dimensions | |
| Height: | 1.3 in |
| Width: | 13.4 in |
| Depth: | 9.3 in |
| Weight: | 4.85 lbs |
| Additional Specifications | |
| Video Memory: | 1 GB Dedicated |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium |