Lenovo 06462HU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 06462HU |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i7 |
| Processor Speed: | 1.60 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 6 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x eSATA/USB Combo 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x HDMI Digital Audio/Video 1 x RJ-45 Network 1 x Mini-phone Microphone 1 x Mini-phone S/PDIF/Headphone Combo |
| Slots: | ExpressCard/34 MultiMediaCard (MMC) Memory Stick Memory Stick PRO Secure Digital (SD) Card Secure Digital Elite Pro Card xD-Picture Card |
| Display | |
| Display Size: | 15.6 in |
| Display Type: | VibrantView LED Backlight |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Video Chipset: | ATi Mobility Radeon HD 5730 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi IEEE 802.3ab IEEE 802.11n |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 3.50 Hour |
| Green Compliance: | RoHS Energy Star EPEAT Gold |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium x64 |