Lenovo 065137U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 065137U |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Atom |
| Processor Speed: | 1.66 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Tablet PC |
| Input Devices: | Touch Screen Yes |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input |
| Display | |
| Display Size: | 10 in |
| Max Resolution: | 1024 x 600 |
| Storage | |
| Included Drives: | Not Applicable |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Wi-Fi IEEE 802.11b/g |
| Included Devices: | Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 10 Hour |
| Number of Cells: | 8-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Starter |