Lenovo 06514FU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 06514FU |
| System | |
| Laptop Type: | Tablet |
| Input Devices: | TouchPad Touch Screen Yes |
| Slots: | MultiMediaCard (MMC) Memory Stick Memory Stick PRO Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) xD-Picture Card |
| Processor | |
| Processor Speed: | 1.66 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Maximum Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Display | |
| Display Size: | 10.1 in |
| Max Resolution: | 1024 x 600 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Features | |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Fingerprint Reader No |
| Battery Life: | 4 Hour |
| Number of Cells: | 4-cell |
| Dimensions | |
| Height: | 1.1 in |
| Width: | 11 in |
| Depth: | 6.9 in |
| Weight: | 2.76 lbs |
| Additional Specifications | |
| Video Memory: | Shared |