Lenovo 065185U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 065185U |
| System | |
| Laptop Type: | Tablet |
| Input Devices: | TouchPad Touch Screen Yes |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital Pro MultiMediaCard (MMC) Memory Stick Memory Stick PRO xD-Picture Card |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Atom |
| Processor Speed: | 1.66 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Maximum Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Display | |
| Display Size: | 10.1 in |
| Display Type: | VibrantView LED Backlight |
| Max Resolution: | 1024 x 600 |
| Video Chipset: | Intel GMA 3150 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 4 Hour |
| Green Compliance: | Energy Star EPEAT Gold RoHS |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium |