Lenovo 087374U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 087374U |
| Processor | |
| Processor Class: | AMD Athlon II |
| Processor Speed: | 2.20 GHz |
| Bus Speed: | 3200 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook PC |
| Input Devices: | TouchPad |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card MultiMediaCard (MMC) Memory Stick Memory Stick PRO xD-Picture Card |
| Interface Connection: | 3 x USB 2.0 VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes |
| Display | |
| Display Size: | 15.6 in |
| Display Type: | VibrantView |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Video Chipset: | ATI Mobility Radeon HD 4200 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD?R/?RW |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 4 Hour |
| Green Compliance: | Energy Star RoHS |
| Included Network Card: | IEEE 802.11n Fast Ethernet |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium |
| Dimensions | |
| Height: | 1.4 in |
| Width: | 15 in |
| Depth: | 9.6 in |
| Weight: | 5.95 lbs |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 3200 MHz |