Lenovo 17065DU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 17065DU |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core Duo |
| Processor Speed: | 1.83 GHz |
| Bus Speed: | 667 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 512 MB |
| Maximum Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | Trackpoint |
| Interface Connection: | 1 x RJ-45 Network 1 x RJ-11 Modem 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x IrDA Infrared 1 x Mini-phone Headphone 1 x Mini-phone Microphone 1 x 4-pin IEEE 1394 - FireWire 1 x Docking 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x DC Power Input |
| Slots: | PC Card ExpressCard |
| Display | |
| Display Size: | 12.10 in |
| Max Resolution: | 1024 x 768 |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 950 |
| Storage | |
| Included Drives: | Not Included |
| Hard Drive Capacity: | 60 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi IEEE 802.3ab IEEE 802.11a/b/g |
| Battery Life: | 7.80 Hour |
| Number of Cells: | 8-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows XP Professional |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.39" Height x 10.50" Width x 8.30" Depth |
| Weight: | 3.15 lbs |
| Height: | 1.4 in |
| Width: | 10.5 in |
| Depth: | 8.3 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 667 MHz |
| Dimensions: | 1.39" Height x 10.50" Width x 8.30" Depth |
| Video Memory: | Shared |