Lenovo 2056E2U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 2056E2U |
| Processor | |
| Processor Speed: | 2.53 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Slots: | ExpressCard/54 |
| Display | |
| Display Size: | 15.4 in |
| Max Resolution: | 1680 x 1050 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Solid State Drive Capacity: | No |
| Features | |
| Included Devices: | Built-In Fingerprint Reader Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 6.40 Hour |
| Number of Cells: | 9-cell |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Video Memory: | 256 MB |