Lenovo 20828ZU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 20828ZU |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 2.40 GHz |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 3 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad Trackpoint |
| Interface Connection: | 1 x RJ-11 Modem 1 x RJ-45 Network 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x IEEE 1394 - FireWire 1 x Mini-phone Microphone/Audio In 1 x Mini-phone Audio Out 1 x VGA 1 x DC Power Input 1 x Docking 1 x Display |
| Slots: | ExpressCard/54 Mini PCI Type III |
| Display | |
| Display Size: | 15.40 in |
| Max Resolution: | 1680 x 1050 |
| Video Chipset: | ATI Mobility Radeon HD 3650 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi IEEE 802.3ab IEEE 802.11b/g |
| Included Devices: | Built-In Fingerprint Reader Yes |
| Battery Life: | 9.40 Hour |
| Green Compliance: | EPEAT Gold Energy Star |
| Number of Cells: | 9-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows XP Professional |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.17" Height x 14" Width x 10" Depth |
| Height: | 1.2 in |
| Width: | 14.1 in |
| Depth: | 10 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Dimensions: | 1.17" Height x 14" Width x 10" Depth |
| Video Memory: | 256 MB Shared |