Lenovo 20A7002FUS Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 20A7002FUS |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B00HV052SW |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i5 |
| Processor Speed: | 1.60 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3L SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Ultrabook |
| Input Devices: | TouchPad Trackpoint Touch Screen No |
| Interface Connection: | 2 x USB 3.0 HDMI Yes DisplayPort Yes |
| Slots: | Micro SIM Card |
| Display | |
| Display Size: | 14 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Video Chipset: | Intel HD 4400 |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity: | 128 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11b/g/n Ethernet Bluetooth 4.0 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Fingerprint Reader Yes Built-In Webcam Yes Keyboard Backlight Yes |
| Battery Life: | 8.70 Hour |
| Number of Cells: | 8-cell |
| Green Compliance: | ENERGY STAR 6.0 RoHS |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional Upgradable to Windows 8.1 Pro |
| Dimensions | |
| Height: | 0.7 in |
| Width: | 13 in |
| Depth: | 8.9 in |
| Weight: | 2.96 lbs |