Lenovo 20AA000MUS Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 20AA000MUS |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i5 |
| Processor Speed: | 1.90 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 12 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Ultrabook |
| Input Devices: | TouchPad Trackpoint |
| Interface Connection: | 2 x USB 3.0 VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line Out Yes DisplayPort Yes |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Secure Digital Extended Capacity (SDXC) MultiMediaCard (MMC) |
| Display | |
| Display Size: | 14 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity: | 180 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11a/b/g/n Gigabit Ethernet Bluetooth 4.0 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Fingerprint Reader Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 5.90 Hour |
| Number of Cells: | 3-cell |
| Green Compliance: | RoHS ENERGY STAR 5.0 GREENGUARD EPEAT Silver |
| Software | |
| Operating System: | Genuine Windows 7 |
| Dimensions | |
| Height: | 0.8 in |
| Width: | 13.0 in |
| Depth: | 8.9 in |
| Weight: | 3.60 lbs |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B00C7EN7N4 |
| Processor Model: | i5-3437U |
| Product Series: | T431s |
| Wi-Fi Model: | Centrino Advanced-N 6235 |
| Green Compliance: | Yes |
| Product Line: | ThinkPad |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Direct Media Interface: | 5 GT/s |
| Number of Total Memory Slots: | 1 |
| Wi-Fi Manufacturer: | Intel |
| Product Model: | 20AA000MUS |
| Brand Name: | Lenovo |
| Number of USB 3.0 Ports: | 2 |
| Hyper-Threading: | Yes |
| TouchPad Features: | Multi-touch Gesture |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Battery Energy: | 47 Wh |
| Maximum Power Supply Wattage: | 45 W |
| Memory Card Reader: | Yes |
| Screen Mode: | HD+ |
| Total Number of USB Ports: | 2 |
| Solid State Drive Interface: | Serial ATA/600 |
| Audio Line Out: | Yes |