Lenovo 20AL008XUS Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 20AL008XUS |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B00H2FTXIG |
| Bus Speed: | 5 GT/s |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i5 |
| Processor Speed: | 1.60 GHz |
| Number of Processor Cores: | Dual-Core |
| Cache Size: | 3 MB |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3L SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Ultrabook |
| Input Devices: | TouchPad Trackpoint Touch Screen No |
| Interface Connection: | 2 x USB 3.0 VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes DisplayPort Yes |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) Secure Digital High Capacity (SDHC) MultiMediaCard (MMC) |
| Display | |
| Display Size: | 12.5 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Video Chipset: | Intel HD 4400 |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1366 x 768 (WXGA) |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Solid State Drive Capacity: | 16 GB |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Number of Solid State Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11b/g/n Gigabit Ethernet Bluetooth 4.0 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Fingerprint Reader Yes Built-In Webcam Yes Keyboard Backlight Yes |
| Battery Life: | 8.70 Hour |
| Number of Cells: | 3-cell |
| Green Compliance: | EPEAT Gold GREENGUARD RoHS ENERGY STAR 5.0 |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional Upgradable to Windows 8 Pro |
| Dimensions | |
| Height: | 0.8 in |
| Width: | 12 in |
| Depth: | 8.2 in |
| Weight: | 3.13 lbs |